Mit várhatunk a magyar ingatlanpiactól 2024-ben?

Mit várhatunk a magyar ingatlanpiactól 2024-ben?

2024-03-03 12:34:23

Mit várhatunk a magyar ingatlanpiactól 2024-ben?


A két éve indult fordulat 2023-ban leginkább korrekciót hozott a lakáspiacon, amiből már most látszanak a kilábalás jelei. Szakértők szerint a javuló gazdasági, hitelezési környezetnek és a régi-új állami támogatásoknak köszönhetően a szektor már idén is növekedési pályára léphet, általános fellendülés viszont csak 2025-ben várható.

Tavaly minden főbb piaci mutató visszaesett, azonban a tartós áresés, ami komoly recessziók idején szokott bekövetkezni, úgy tűnik, elmaradt – mutatott rá Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője. Hangsúlyzta: habár a reálárak jelentősebb mértékben csökkentek, a nominális árakban inkább csak kisebb korrekciót hozott a 2023-as esztendő.

A lakásépítésben és még inkább építési engedélyben ugyanakkor rég nem látott negatív eredmények születtek, azaz a piac a kínálaton keresztül alkalmazkodott a megváltozott környezethez.

Valkó úgy véli, idén a lakáspiac jó működéséhez szükséges tényezőkben (stabil gazdasági növekedés, reálbérek alakulása, alacsony hitelkamatok, állami támogatások) javulás várható, így idén a tavalyi mélyponthoz képest már fellendülés prognosztizálható. Ismét nőhet a befektetési céllal vásárlók aránya is, ám a korábbi összpiaci szárnyalás visszatérésére egyelőre nem számíthatunk.

„Elsőként a tranzakciószám növekedése indulhat el, míg nominális árakban idén még további stagnálást esetleg minimális növekedést, reálárszintben lassuló, illetve fokozatosan megszűnő csökkenést várunk. Az építési engedélyek száma nőhet az 5% áfa jogosultság 2024 végi határideje és növekvő kereslet miatt, ugyanakkor az átadott lakások száma még csökkenhet” – fogalmazott a vezető elemző, kiemelve, hogy 2025 hozhat majd erőteljesebb és általános piaci élénkülést.

Hartlieb Balázs, az OTP Ingatlanpont Kft. ügyvezető igazgatója rámutatott: a tranzakciószámok növekedéséhez hozzájárult az a tény, hogy az év végén a vevők igyekeztek igénybe venni a csokot a 2024 elején érvénybe lépő változások előtt, valamint előszerződni a csok pluszra. A tavalyi év a piac visszaesése mellett a megváltozott vevői igényekről is szólt. A kisebb alapterületű, 1-2 szobás lakásokat keresték leginkább, e mellett a régebbi, felújítandó ingatlanok kerültek előtérbe. Megmutatkozott a vevők árérzékenysége is, hiszen leginkább 10-20 millió forint közötti ársávban választottak ingatlant. A lakáshitelpiacon már nyár végétől látszódott az élénkülés, amikor a kamatszintek 8-9 százalékon álltak.

Kasziba Erika, az OTP Bank lakáshitelek üzletfejlesztésért felelős szakmai vezetője szerint a kamatplafon októberi bevezetése új érdeklődőket nem hozott a piacra, a 8,5 százalékban maximalizált THM inkább azokat sarkallta gyorsabb döntésre, akik már ingatlan keresésben voltak.

Lipták Zsuzsa, az OTP Otthonmegoldások Kft. ügyvezetője elmondta: most pozitív attitűd jellemzi a piacot, az oldalon jelentkező érdeklődésszámok 30-40 százalékkal is meghaladják a 2023. januári-februári eredményeket, a hirdetési időkön azonban egyelőre nem látszik a piac élénkülése. A jelenlegi, leginkább oldalazó hirdetési árak várakozása szerint idén növekedésnek indulnak.