Így számolják a bankok a jövedelmet október 1-jétől támogatott otthonteremtési hitelnél

Így számolják a bankok a jövedelmet október 1-jétől támogatott otthonteremtési hitelnél

2024-10-01 19:55:17

Így számolják a bankok a jövedelmet október 1-jétől támogatott otthonteremtési hitelnél


Október 1-jétől a bankok az átalányadózók, őstermelők bevételének 50 százalékát kötelesek jövedelemként figyelembe venni, ha ilyen speciális adózói körbe tartozó ügyfelük támogatott otthonteremtési hitelért folyamodik. Kiderült, emiatt hogyan változnak a banki számítások.


Október 1-jétől már kormányrendelet egységesíti, hogy a támogatott otthonteremtési hitelek elbírálásakor a bankoknak az átalányadózók és az őstermelők bevételének 50 százalékát kell jövedelemnek tekinteni. Eddig ugyanis volt olyan hitelintézet, mely el sem fogadta az ilyen jellegű bevételt, míg mások a költségátalánnyal (40, 80 vagy 90 százalékkal csökkentve) számolták az igazolt jövedelmet.

A Bankmonitor megkeresésére az MBH Bank megerősítette, hogy a kérdéses jövedelmeket eddig is elfogadták, belső szabályzatukban meghatározott mértékben, amennyiben az igénylő lezárt üzleti évvel rendelkezett. A jövőben is ezt a gyakorlatot folytatják az új jogszabályi elvárások figyelembevételével.

A Gránit Bank korábban is elfogadta a vállalkozók a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által leigazolt jövedelmét. Az új szabályt a bank 2024. október 1-től alkalmazza – válaszolta a bank a portálnak. Hozzátették, a vállalkozók esetében pedig általános elvárás, hogy legyen egy lezárt üzleti évük. Azt is hozzáfűtzék továbbá, hogy a pénzintézet a jogszabályban meghatározott mértékben fogadja el ezentúl az átalányadózók és az őstermelők jövedelmét.

Megerősítette az OTP Bank is, hogy nem lesz náluk változás a jogviszony tekintetében a jövedelem elfogadására vonatkozóan. Azaz az átalányadózó egyéni vállalkozók és átalányadózó mezőgazdasági őstermelők bevételének 50 százalékát tekintik hitelezhető jövedelemként Babaváró támogatás, CSOK Plusz kölcsön és falusi CSOK esetén. A szabály azonban nem érinti azon egyéni vállalkozókat, akik 40 százalékos költséghányadot alkalmaznak, valamint a katát választókat sem.

Ezentúl is teljes mértékben elfogadja a minimum 12 hónapja működő, legalább egy lezárt adóévvel rendelkező átalányadózók jövedelmét (bevétel mínusz költséghányad és adók) az adónyilatkozatuk szerinti költséghányaddal – válaszolta a Bankmonitor megkeresésére az Erste Bank. Az őstermelői jövedelmet a bank nem tudja figyelembe venni és ebben októbertől sem lesz változás.

A portál részletes választ kapott a CIB Banktól is, akik közölték, hogy a kérdéses jövedelmeket elfogadták a korábbiakban, jövedelemarányos törlesztési mutatót (jtm) szabályozó MNB-rendelet és az ahhoz kapcsolódó, a jegybank honlapján elérhető iránymutatás alapján, a NAV jövedelem igazolásból kiindulva. A bank belső szabályai vonatkoznak továbbra is a vállalkozás hosszára, a bevételeket pedig maximum az új rendelet szerinti mértékben fogadják el mindkét típus esetében.

Szintén egy teljes lezárt pénzügyi évet vár el az UniCredit Bank a kérdéses vállalkozásoktól. Közölték, 2024. október 1-jét megelőzően is elfogadták az átalányadózó egyéni vállalkozók jövedelmét CSOK Plusz és Babaváró hitelek felvételéhez, az őstermelők jövedelmét viszont nem, és ebben nem várható változás. A pénzintézet az elfogadható bevételtípust a jogszabályban meghatározott arányban veszi figyelembe, a nettó jövedelem a vonatkozó adók és járulékok levonása után állapítható meg. Az UniCredit Bank azt is hangsúlyozta, hogy CSOK Plusz támogatott hitel és piaci lakáshitel együttes igénylése, valamint Babaváró kölcsön és piaci jelzáloghitel együttes igénylése esetén az ügyfeleknek fontos tudniuk, ez az új „kedvezményes jövedelemszámítási metódus” a jogszabály értelmében csak a támogatott hitelekre vonatkozik. Emiatt a további hitelek bírálatánál a jövedelem e kedvezményes számítási módja nem alkalmazható, aminek következtében az ügyfél további hitelre már nem vagy csak alacsonyabb hitelösszegre lehet jogosult.